russian language  ukrainian language  english language  
Help People News Groups
 
В пакеті "Професіонал" є ВСЕ необхідне для дистанційного навчання! Підключайте пакет "Професіонал" - розширте можливості свого сайту!
Професійна етика та культура спілкування / Поняття про темперамент

Поняття про темперамент

Поняття про темперамент

Під темпераментом розуміються природні особливості поведінки, типові для даної людини і проявляються в динаміці, тонусі та врівноваженості реакцій на життєві впливи.
Т. (від лат. Temperamentum - належне співвідношення рис) - характеристика індивіда з боку динамічних особливостей його психіки (темп, швидкість, ритм, інтенсивність).
Провідними компонентами т. є:
- Загальна психічна активність індивіда (прагнення особистості до самовираження, ефективному освоєнню і перетворенню зовнішньої дійсності; вона коливається від млявості, інертності, споглядальності - до енергійності, стрімкості дій, пос-тоянного підйому);
- Руховий (моторний компонент (швидкість, різкість, ритм, сила, амплітуда м'язових рухів і особливостей мови);
- Емоційність (характеризується особливостями виникнення, протікання і припинення різноманітних емоцій); до неї в першу чергу відносяться вразливість (емоційна чутливість), імпульсивність (швидкість виникнення і прояви емо-цій без зважування їх наслідків) і емоціаональная стабільність (швидкість перемикання з одного виду переживань на інші).
Особливості темпераменту:
- Обумовлений біологічною організацією індивіда;
- Впливає на характер психічних проявів індивіда (емоційні прояви, розумові процеси, темп і ритм мови);
- Від т. не залежать соціально зумовлені характеристики людини (інтереси, установки, захоплення).
Вчення про темперамент.
Родоначальником вчення про темперамент є давньогрецький лікар Гіппократ (V ст. До н. Е..). Він вважав, що в тілі людини є чотири рідини: кров, слиз, жовта і чорна жовч. . Одна з рідин переважає, що і визначає темперамент людини. Назви темпераментів, даних за назвою рідин, збереглися до наших днів. Так, холеричний темперамент походить від слова chole (жовч), сангвінічний-від sanguis (кров), флегматичний - від phlegma (слиз), меланхолійний - від melan chole (чорна жовч).
Конституціональні типології (залежність темпераменту від х-ра статури):
- Е. Кречмер (його вчення набуло особливої популярності в Європі).
- У. Шелдон (його вчення було популярне в США).
Психофізіологічна концепція В.М. Русалова.
Т. - це психологічна категорія, що включає в себе 4 компоненти:
- Витривалість;
- Переключення;
- Швидкість протікання психічних процесів;
- Емоційність (чутливість).
Теорія т. Б. М. Теплова.
Властивості т. проявляються в:
- Динаміці психічних процесів і ступеня активності індивідів;
- Темперамент тісно пов'язаний з діяльністю.
Теорія темпераменту І.П. Павлова (залежно від співвідношення основних нервових процесів - сили, урівноваженості і рухливості виділяв такі типи:
- Сангвінік (сильний, урівноважений, рухливий);
- Холерик (сильний, неврівноважений, рухливий);
- Флегматик (сильний, врівноважений, малорухливий);
- Меланхолік (слабкий, неврівноважений, слабоподвижних)
Але крім них існує ще безліч проміжних типів.
Сила нервових процесів є показником працездатності нервових клітин і нервової системи в цілому. Сильна нервова система витримує більше і тривале навантаження.
Урівноваженість - це баланс процесів порушення і гальмування. Ці процеси можуть бути врівноважені один з одним за силою, а можуть бути неврівноваженими - один з них може бути більш сильним, ніж інший.
Рухливість-це швидкість зміни одного процесу іншим. Він забезпечує пристосування до несподіваних і різких змін обставин.
Темперамент не визначає здібності та обдарованість людини.
Так, у А. С. Пушкіна був холеричний темперамент, у А. І. Герцена - сангвінічний, у І. В. Гоголя і В. А. Жуковського - меланхолійний, у І. А. Крилова та І. А. Гончарова - флегматичний . А. В. Суворов - холерик, М. І. Кутузов - флегматик.