Основні принципи будови та функціонування World Wide Web, протокол НТТР, адресація в мережі.
познайомити учнів з основними принципами будови та функціонування World Wide Web, протоколом НТTP, адресацією в мережі, розміщення інформації у WWW. Розвивати інтелект учнів, розширюючи їх знання про комп’ютерні технології; Виховувати культуру спілкування в колективі, вміння висловитись та вислухати.Тема: Основні принципи будови та функціонування WorldWideWeb, протокол НТТР, адресація в мережі.
Мета: познайомити учнів з основними принципами будови та функціонування World Wide Web, протоколом НТTP, адресацією в мережі, розміщення інформації у WWW.
Розвивати інтелект учнів, розширюючи їх знання про комп’ютерні технології;
Виховувати культуру спілкування в колективі, вміння висловитись та вислухати.
Використане обладнання:
комп’ютери;
електронні приклади веб-документів;
таблиці з висновками;
плани-опори;
рейтингові бланки.
Хід уроку.
1.Актуалізація опорних знань.
Пригадаємо основні загальні питання технології Internet.
Мозкова атака:
Опираючись на свій досвід скажіть, які питання доцільно повторити по темі Інтернет.
Допомогти учням, направити їх в необхідне русло за допомогою схеми.
Схемою клієнт – провайдер -сервер-мережа, але назви цих об’єктів скриті. По мірі повторення заповнити порожні комірки..
За яким принципом передаються дані в мережі Internet ? (за протоколами) Пояснити за що відповідає кожний протокол.
Чому в мережі інформація потрапляє саме туди куди необхідно?
(Тому що вказується адреса за всіма правилами).
Які програми спрощують наше спілкування в Internet? (Броузери)
2.Мотивація навчальної діяльності.
Для чого ви використовуєте Internet?
(Послухати відповіді)
Якщо серед відповідей виникне думка „розповісти світу про себе” наголосити на ній. Інакше підвести учнів до такої думки, звернувши увагу на те, що люди , які розташовують свою інформацію в Internet хочуть бути почутими, хочуть поділитися своїми думками, ідеями.
А ми зможемо це зробити? Звичайно зможемо, якщо отримаємо необхідний об’єм знань. І перш за все ми повинні познайомитися з принципами роботи служби WorldWideWeb, яка відповідає за представлення інформації вInternet.
Отже тема уроку: „Основні принципи будови та функціонування World Wide Web, протокол НЕЕР, адресація в мережі.”
Сьогодні на уроці ми повинні дати відповіді на такі запитання:
· Що називають простором WEB?
- Що є основою існування логічного простору WWW?
- Як виникло світове павутиння WWW?
- Адреса гіпертекстового документа, який стандарт її підтримує?
- Що допомагає відобразити Web- сторінку на комп’ютері клієнта.
3.Виклад нової теми
Internet має кілька служб, зокрема, електрону пошту, телеконференції, передавання файлів тощо. Більшість документів із різноманітною інформацією з різних галузей знань мають гіпертекстовий формат. Службу Internet яка управляє передаванням таких документів, називають WorldWideWeb. Цим терміном або простором Web називають обширну сукупність Web- документів, між якими існують гіпертекстові зв’язки.
Окремі документи, які складають простір Web, називають Web- сторінками. Вони зберігаються на жорстких дисках Web – серверів. Web- сервер –це спеціалізовані комп’ютери з відповідним програмним забезпеченням, яке дає можливість доступу користувачів до; це програмне забезпечення також називають Web – сервером.
Групу сторінок, присвячену певній темі та розміщену в певному каталозі Web – сервера, називають Web– вузлом або Web- сайтом. Один фізичний Web – сервер може містити кілька Web- сайтів. Web - сторінки мають вигляд звичайних текстових документів, в які введено вказівки форматування.
А що ви знаєте про WWW?.
Наперед було задано відшукати інформацію про створення WWW. Учні діляться матеріалом , який відшукали.
Довідка: Автори WWW – дослідники Європейської лабораторії фізики елементарних частин в Женеви, фізики Тим Бер-нерс-Ли і Роберт Кайо. Вчені вирішили створити таку систему, яка б дозволила всім фізикам в Європі обмінюватись через Інтернет результатами досліджень у вигляді ілюстрованого тексту, який би містив посилання на інші публікації.
Апоняття” гіпертекст” виникло на стику філософії та комп’ютерних технологій у середині ХХ ст..Теоретичною основою гіпертексту стали сформульовані В.Бушем(1945р.) принципи нелінійного письма, які він докладно висвітлив у роботі „ Як ми могли б мислити” У 60-х роках Т.Нельсон і Д. Енгельбарт, застосовуючи комп’ютерні технології опрацювання інформації, розробили нову технологію, яку назвали „гіпертекст”
Учитель узагальнює обговорену інформацію.
Висновок1: логічною основою WWW – є гіпертекст
Гіпертекстовий зв’язок між сотнями мільйонів документів, які зберігаються на серверах Internetу , є основою існування логічного простору WWW. Проте такий зв’язок не міг би існувати, якщо кожен документ у цьому просторі не мав своєї унікальної адреси. Адреса будь-якого ресурсу в мережі повинна записуватись відповідно до певного стандарту. Саме таким стандартом є URL( Uniform Resourse Locator, уніфікований вказівник ресурсів), згідно з яким адреса найчастіше має такий формат:
Протокол: //доменне ім’я / каталог/файл
Протокол - найважливіша частина URL. Web- броузери взаємодіють із Web- серверами за протоколом прикладного рівня НТТР (протокол передавання гіпертексту).
В адресі URL не повинно бути пропусків. Наприклад:
Висновок2: WWW використовує протокол НТТР
Броузери взаємодіють із серверами, використовуючи протокол НТТР. Відомі такі броузери. Netscape, Opera,InternetExplorer . У школі ми користуємося броузером InternetExplorer Для відкриття документа у вікні броузера виконуються наступні дії:
- броузер декодує заданий URL і підключається до сервера;
- броузер звертається із запитом до сервера про надання необхідного документа;
- сервер визначає за запитом ім’я файла та шлях до нього;
- сервер відсилає знайдений файл документа на комп’ютер користувача;
- сервер розриває встановлене з’єднання;
- броузер інтерпретує наявні у прийнятому документі вказівки НТМL і згідно з ним відображає Web- сторінку у своєму вікні.
Висновок3: броузери допомагають відобразити інформацію.
Розглянемо приклад: відкрийте Web- сторінку нашої школи, що розташована на Робочому столі кожного комп’ютера. Передивіться її. Проаналізуйте вікно броузера так , як ми це робили з додатками Word, Excel. Давайте обговоримо складові меню та панелей інструментів спираючись на ваш, уже достатній, досвід.
Висновок4: вікно броузера зручне для роботи, та має багато спільного з вікнами вже відомих додатків
4.Підсумки уроку
Що ви запам’ятали із сьогоднішнього уроку?
Передивіться план-опору і, спочатку кожний для себе, дайте відповіді на запитання в кінці плану опори, а потім обговоріть їх із сусідом. Підніміть руки у кого в парі виникли суперечки що до відповідей на запитання. Давайте обговоримо це разом. Виставте один одному бали за засвоєння матеріалу в рейтинговому бланку. Вартість правильної відповіді на одне запитання -„5”. Бал за засвоєння теми –це середнє арифметичне всіх виставлених балів.
На наступному уроці вчитель проводить бліц-тест, після чого підтверджує або коректує виставлені рейтинги, мотивуючи зміни.
5 Домашнє завдання
Вивчити основні поняття та принципи організації WWW.
Підібрати цікаву інформацію про WWW.
Для учнів, які мають уявлення про мову HTML: розшукати історичні відомості про мову НТМL.
Для підготовки використайте таку літературу:
· «Вивчення WEB-програмування в школі», Рамський Ю.С.,Іваськів І.С., Ніколаєнко О.Ю.,«Навчальна книга - Богдан», Тернопіль, 2004,с13-18;
· „Інформатика 7-11 класи” , Гаєвський О.Ю., „Видавництво А.С.К.”, Київ, 2003, с. 338-346.